Trzustka to narząd znajdujący się za żołądkiem, który jest prawdziwym centrum metabolicznym organizmu. Produkuje enzymy trawienne niezbędne do rozkładu pokarmów oraz hormony regulujące poziom cukru we krwi, w tym insulinę. M.in. dlatego trzustka zasługuje na Twoje wsparcie. Jak zadbać o jej zdrowie? Podpowiadamy.
Zioła wspomagające zdrowie trzustki
Funkcje trzustki i jej zdrowie mogą wspomóc m.in.:
- ostropest plamisty (łac. Silybum marianum) – zawiera on sylimarynę. Związek tej jest kojarzony ze wsparciem wątroby, ale pomaga także chronić komórki trzustki przed stresem oksydacyjnym związanym z „działalnością” wolnych rodników. Oprócz tego sylimaryna wspiera regenerację tego narządu. Ostropest plamisty można stosować w formie naparów, nalewek lub suplementów zawierających ekstrakt czy wyciąg z tej rośliny;
- mniszek lekarski (łac. Taraxacum officinale) – wspiera profilaktykę zapalenia trzustki oraz funkcje wydzielnicze tego narządu. Możesz spożywać go w formie świeżych liści dodawanych np. do sałatek, a także pić napary z tej rośliny lub sięgać po skomponowane na jej bazie suplementy diety;
- mięta pieprzowa – wspomaga łagodzenie objawów zapalenia trzustki oraz wspiera produkcję soków trzustkowych (trawiennych);
- babka lancetowata – wspiera prawidłowe funkcjonowanie trzustki;
- nagietek lekarski – wspomaga funkcje wydzielnicze trzustki.
Możesz wesprzeć zdrowie trzustki oraz łagodzenie objawów jej niektórych chorób, spożywając także kurkumę, kminek czy melisę. Z roślin tych produkuje się susz do herbatek ziołowych oraz suplementy diety, których stosowanie pomaga zadbać o dobrostan tego narządu.
Jakie witaminy wspierają zdrowie trzustki?
W przypadku osób cierpiących na zapalenie tego narządu zaleca się suplementację witamin A, D, E i K – rozpuszczalnych w tłuszczach. Dzieje się tak, gdyż ich przyswajanie przez organizm może być ograniczone u pacjentów z chorą trzustką. Ponadto:
- witamina A i E to silne przeciwutleniacze. Wspomagają one ochronę komórek trzustki przed uszkodzeniem na skutek stresu oksydacyjnego, co może prowadzić do jej chorób;
- witamina D wspomaga utrzymanie funkcji trzustki na odpowiednim poziomie. Dzieje się tak, gdyż jej receptory znajdują się powierzchni komórek beta wysp trzustkowych. Uważa się, że niedobór witaminy D w organizmie może skutkować zaburzeniami w wydzielaniu insuliny[1].
Kwasy omega-3 a trzustka
Kwasy omega-3 znajdują się w orzechach włoskich, siemieniu lnianym i tłustych rybach morskich. To też związki, które mogą pomóc zachować zdrowie trzustki. Po pierwsze wspierają one profilaktykę nowotworów tego narządu. Po drugie kwasy omega-3 pomagają łagodzić stany zapalane, co dotyczy również schorzeń trzustki.
Witaminy na trzustkę, a także zioła i kwasy omega-3 to wsparcie dla organu produkującego insulinę. Jednak pamiętaj, że ich stosowanie – w formie suplementów czy naparów – to nie wszystko. By zadbać o zdrowie trzustki unikaj alkoholu, palenia papierosów oraz nadmiernego spożywania cukrów i wysoko przetworzonych produktów.
[1] https://diabetyk.org.pl/abc-witaminy-d/