reciproc.pl

Zdrowie trzustki a dieta – które witaminy i składniki wspomagają ten kluczowy organ?

Zdrowie trzustki a dieta – które witaminy i składniki wspomagają ten kluczowy organ?
Autor Aleksandra Cieplak
Aleksandra Cieplak

16 kwietnia 2025

Klauzula informacyjna Treści publikowane na reciproc.pl mają charakter wyłącznie edukacyjny i nie stanowią indywidualnej porady medycznej, farmaceutycznej ani diagnostycznej. Nie zastępują konsultacji ze specjalistą. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji zdrowotnych skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikłe z zastosowania informacji przedstawionych na blogu.

Trzustka to narząd znajdujący się za żołądkiem, który jest prawdziwym centrum metabolicznym organizmu. Produkuje enzymy trawienne niezbędne do rozkładu pokarmów oraz hormony regulujące poziom cukru we krwi, w tym insulinę. M.in. dlatego trzustka zasługuje na Twoje wsparcie. Jak zadbać o jej zdrowie? Podpowiadamy.

Zioła wspomagające zdrowie trzustki

Funkcje trzustki i jej zdrowie mogą wspomóc m.in.:

  • ostropest plamisty (łac. Silybum marianum) – zawiera on sylimarynę. Związek tej jest kojarzony ze wsparciem wątroby, ale pomaga także chronić komórki trzustki przed stresem oksydacyjnym związanym z „działalnością” wolnych rodników. Oprócz tego sylimaryna wspiera regenerację tego narządu. Ostropest plamisty można stosować w formie naparów, nalewek lub suplementów zawierających ekstrakt czy wyciąg z tej rośliny;
  • mniszek lekarski (łac. Taraxacum officinale) – wspiera profilaktykę zapalenia trzustki oraz funkcje wydzielnicze tego narządu. Możesz spożywać go w formie świeżych liści dodawanych np. do sałatek, a także pić napary z tej rośliny lub sięgać po skomponowane na jej bazie suplementy diety;
  • mięta pieprzowa – wspomaga łagodzenie objawów zapalenia trzustki oraz wspiera produkcję soków trzustkowych (trawiennych);
  • babka lancetowata – wspiera prawidłowe funkcjonowanie trzustki;
  • nagietek lekarski – wspomaga funkcje wydzielnicze trzustki.

Możesz wesprzeć zdrowie trzustki oraz łagodzenie objawów jej niektórych chorób, spożywając także kurkumę, kminek czy melisę. Z roślin tych produkuje się susz do herbatek ziołowych oraz suplementy diety, których stosowanie pomaga zadbać o dobrostan tego narządu.

Jakie witaminy wspierają zdrowie trzustki?

W przypadku osób cierpiących na zapalenie tego narządu zaleca się suplementację witamin A, D, E i K – rozpuszczalnych w tłuszczach. Dzieje się tak, gdyż ich przyswajanie przez organizm może być ograniczone u pacjentów z chorą trzustką. Ponadto:

  • witamina A i E to silne przeciwutleniacze. Wspomagają one ochronę komórek trzustki przed uszkodzeniem na skutek stresu oksydacyjnego, co może prowadzić do jej chorób;
  • witamina D wspomaga utrzymanie funkcji trzustki na odpowiednim poziomie. Dzieje się tak, gdyż jej receptory znajdują się powierzchni komórek beta wysp trzustkowych. Uważa się, że niedobór witaminy D w organizmie może skutkować zaburzeniami w wydzielaniu insuliny[1].

Kwasy omega-3 a trzustka

Kwasy omega-3 znajdują się w orzechach włoskich, siemieniu lnianym i tłustych rybach morskich. To też związki, które mogą pomóc zachować zdrowie trzustki. Po pierwsze wspierają one profilaktykę nowotworów tego narządu. Po drugie kwasy omega-3 pomagają łagodzić stany zapalane, co dotyczy również schorzeń trzustki.

Witaminy na trzustkę, a także zioła i kwasy omega-3 to wsparcie dla organu produkującego insulinę. Jednak pamiętaj, że ich stosowanie – w formie suplementów czy naparów – to nie wszystko. By zadbać o zdrowie trzustki unikaj alkoholu, palenia papierosów oraz nadmiernego spożywania cukrów i wysoko przetworzonych produktów.

[1] https://diabetyk.org.pl/abc-witaminy-d/

tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Aleksandra Cieplak
Aleksandra Cieplak

Jestem dyplomowaną lekarką dentystką, a w codziennej pracy stawiam na nowoczesne metody leczenia i indywidualne podejście do pacjenta. Na moim portalu omawiam najnowsze odkrycia w dziedzinie stomatologii, dzieląc się wskazówkami, które pomagają cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

PoradyNie każdy może leczyć alkoholizm farmakologicznie – przeciwwskazania medyczne, o których trzeba wiedzieć

Wszywka alkoholowa to popularna metoda wspomagająca leczenie uzależnienia od alkoholu w Polsce. Działa na zasadzie awersji – po spożyciu alkoholu powoduje silne objawy zatrucia, co skutecznie zniechęca do picia. Jednak nie każdy może z niej skorzystać. Choć zabieg implantacji leku jest prosty i szybki, istnieją poważne przeciwwskazania medyczne, które trzeba rozważyć przed jego zastosowaniem.

PoradySuplementy na odchudzanie

Suplementy na odchudzanie stanowią coraz popularniejszą kategorię produktów wśród osób dążących do redukcji masy ciała. Są to preparaty zawierające substancje, które potencjalnie mogą wspomagać proces odchudzania poprzez różne mechanizmy działania. Warto jednak podkreślić, że suplementy nie są magicznym rozwiązaniem problemu nadwagi, a raczej wsparciem dla zbilansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej.